سامانه ی پوششی اپوکسی و پلی اورتان روناس

جهت دریافت سامانه ی پوششی اپوکسی و پلی اورتان روناس برای سازه های مختلف و نیز در معرض شرایط خوردگی گوناگون، با مهندسان شرکت رنگ رادین در تماس باشید.

سامانه ی پوششی اپوکسی و پلی اورتان روناس

یکی از روش های محافظت از سطوح فلزی و بتنی استفاده از پوشش های تک لایه و چند لایه ی رنگی می باشد. اهمیت حفاظت از انواع سازه ها در محیط های صنعتی و همچنین مرطوب که درصد احتمال خوردگی بالاست بسیار مشخص تر می باشد.  بوجود آمدن هر گونه خوردگی و سوراخ شدگی سازه، باعث نشت مواد به بیرون و خسارات فراوان می گردد. همچنین با ورود ذرات پوسیده  به درون مواد و سیالات، باعث ایجاد ناخالصی درون آن ها می شود.

نوع پوشش رنگی را می توانید با توجه به محل قرار گیری سازه و نیز درصد احتمال خوردگی تعیین کنید. در ادامه سیستم پوشش رنگی برای مناطق با شرایط مختلف معرفی می شود:

سیستم پوششی رنگ برای سازه های در معرض رطوبت، دما و نور آفتاب

رنگ انتخابی در این موارد باید مقاومت عالی به رطوبت و نیز اشعه ی ماوراء بنفش خورشید داشته باشد. بنابراین استفاده از رنگ رویه پلی اورتان توصیه می شود. این پوشرنگ بر پایه ی رزین پلی ال اصلاح شده با پلی استر((RTB-828 یا اکریلیک  (RTB-848) تولید می شود. به دلیل عدم وجود پیگمنت ضد خوردگی قوی درون این رنگ، بر روی سطوح فلزی حتما از پرایمر ضد خوردگی بر پایه ی رزین اپوکسی استفاده کنید. جهت این کار می توانید از سیستم پوششی

 • آستر اپوکسی+ لایه رویه پلی اورتان برای مناطق با خوردگی کمتر و یا زینک ریچ اپوکسی+لایه میانی+لایه رویه برای مناطق با خوردگی بیشتر
 • برای سازه ی غیر فلزی از سیستم سیلر اپوکسی+ لایه رویه پلی اورتان

پلی اورتان با کد 848 مقاومت بالاتری دارد و با ضخامت بیشتری اجرا می شود.

سامانه ی پوششی اپوکسی و پلی اورتان روناس

رنگ آمیزی سازه های در معرض رطوبت بالا و بدور از تابش آفتاب

وقتی سازه ای فلزی یا بتنی  در معرض رطوبت  بالا قرار دهید، بسرعت دچار خوردگی می شود.  این شرایط وقتی تشدید می شود که مواد شیمیایی نیز وجود داشته باشند؛ در چنین مواردی بهترین راه استفاده از پوشش های رنگی بر پایه ی رزین اپوکسی و یا اپوکسی اصلاح شده می باشد. رزین اپوکسی خود به تنهایی مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و نیز حلال ها و گازهای خورنده ی شیمیایی نشان می دهد. حال در مناطق با خوردگی شیمیایی بالاتر به ترتیب افزایش درصد مواد خورنده از رنگ اپوکسی فنولیک و یا اپوکسی گلس فلیک استفاده کنید. رنگ اپوکسی گلس فلیک مقاومت تنشی و مکانیکی بالایی دارد و بنابراین برای سازه های در معرض تکان و برخورد (همانند برخورد امواج دریا و یا هم خوردن مواد در مخازن) استفاده از این رنگ توصیه می شود.

بعنوان آستر رنگ استفاده از سیستم های غنی از روی و یا ضد زنگ های قوی اپوکسی توصیه می شود. بصورت خلاصه می توان این سیستم رنگ آمیزی را تقسیم بندی نمود:

 • شرایط رطوبت بالا و مواد شیمیایی ضعیف آستر زینک ریچ اپوکسی+لایه میانی+ اپوکسی رویه پلی آمید
 • رطوبت بالا + مواد شیمیایی متوسط:  استر زینک ریچ اپوکسی+ لایه میانی+ اپوکسی فنولیک یا استر اپوکسی فنولیک+ لایه رویه اپوکسی فنولیک
 • سازه در معرض رطوبت بالا و مواد شیمیایی قوی اپوکسی گلس فلیک با ضخامت بالا
 • شرایط تنش مکانیکی بالا   اپوکسی گلس فلیک با ضخامت زیاد
 • سازه در معرض رطوبت متوسط= آستر اپوکسی+ لایه رویه اپوکسی پلی آمید

سامانه ی پوششی اپوکسی و پلی اورتان روناس

رنگ آمیزی سازه های غرق آبی و نیز ساحلی

 • زینک ریچ اپوکسی 90 درصد روناس (RTB-496) یا 80درصد (RTB-1180)+ لایه میانی هایبیلد یا MIO+ لایه رویه اپوکسی یا پلی اورتان

سامانه ی پوششی اپوکسی و پلی اورتان روناس

عوامل موثر بر دوام رنگ اجرا شده

یکی از عوامل موثر در پایداری و ثبات رنگ پس از اجرا، در درجه ی اول استفاده از سیستم رنگ آمیزی مناسب با توجه به نوع سازه و نیز شرایط خوردگی می باشد. در مرحله ی بعد باید زیرسازی لازم صورت گیرد. مرحله ی اجرای رنگ نیز بسیار مهم می باشد. رعایت نسبت  اختلاط  بین رنگ و هاردنر و نیز روش اجرای پوشش نیز ضروری می باشد. در ادامه بصورت مختصر روش اجرا را توضیح می دهیم:

 1. ابتدا سطح سازه را باید توسط حلال مناسب و یا واتر جت بصورت کامل تمیز و بشویید.
 2. در مرحله ی بعد با توجه به نوع رنگ انتخابی و توضیحات مندرج در کاتالوگ سند بلاست و یا زبر نمودن سازه توسط وایر برس را اتجام دهید.
 3. نسبت مناسب بین رنگ و هاردنر را با دقت وزن کنید.
 4. ابتدا رنگ را هم بزنید و هاردنر را کم کم به آن اضافه کنید و هم زدن را ادامه دهید.
 5. مواد را توسط تینر مخصوص و با درصد مشخص رقیق کنید و باز هم هم بزنید.
 6. رنگ را با پیستوله، ایرلس و یا غلتک اجرا کنید.

نکات جانبی اجرایی رنگ

 • رعایت فاصله ی زمانی بین اجرای لایه های مختلف رنگی
 • کنترل نمودن دما، حرارت و رطوبت در هنگام اجرای رنگ
 • بررسی دستگاه پاشش و عدم روغن ریزی در هنگام اجرا

جهت دریافت مشاوره ی فنی و نیز انتخاب سیستم رنگ آمیزی و خرید محصول با مهندس محمدخانی تماس بگیرید.

سامانه ی پوششی اپوکسی و پلی اورتان روناس

ثابت:02144377126

همراه:09129687674

 

 

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما